receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Řekové uvalili další zákaz na geneticky modifikovanou kukuřici

TISKOVÁ ZPRÁVA GREENPEACE 60/2006

Řecká vláda schválila nový, rozsáhlejší zákaz pěstování a dovozu odrůd geneticky modifikované (GM) kukuřice firmy Monsanto, a to navzdory postoji Evropské komise. Zákaz je zdůvodněn obavou o životní prostředí. Týká se kukuřice MON810[1], která byla v České republice poprvé komerčně pěstována v loňském roce.

Ekologická organizace Greenpeace vyjádřila silnou podporu rozhodnutí řecké vlády a jejímu úsilí o ochranu životního prostředí a svého zemědělství a opět poukázala na naprostý nedostatek transparentnosti při rozhodování o geneticky modifikovaných organismech (GMO) ze strany Evropské komise. Komise by si měla od Řeků vzít příklad z demokratického jednání a skončit s prosazováním zájmů biotechnologických firem.

V tuto chvíli je v sedmi členských státech Evropské unie v platnosti celkem 12 národních zákazů GMO plodin, které byly autorizovány na úrovni EU. Týkají se GM kukuřice a GM řepky. Očekává se, že brzy Světová obchodní organizace (WTO) vydá svoji předběžnou zprávu o sporu o GMO mezi EU a Spojenými státy, Kanadou a Argentinou. Zpráva se bude zřejmě rovněž odvolávat na národní zákazy GM plodin v EU. Greenpeace zdůrazňuje, že WTO není legitimní v této otázce rozhodovat a že evropské státy by měly mít právo odmítnout GMO na svém území.

Greenpeace dlouhodobě upozorňuje na naprostý nedostatek demokracie v rozhodování o GMO. O tom, co budou mít občané EU na talíři, rozhodují úředníci nepřímo volené Evropské komise proti vůli demokraticky zvolených vlád členských států, či dokonce absolutně nikým nevolení představitelé WTO.


Poznámka 1:

Řecká vláda přijala nový zákaz, který zahrnuje nejen 17 odrůd , které byly zařazeny do evropského katologu registrovaných odrůd v září 2004, ale i 14 odrůd, které Evropská komise přiřadila do katalogu 30. prosince 2005, aniž o tom informovala veřejnost.

Poznámka 2:

[1] Kukuřice MON810 obsahuje tzv. BT-toxin, který má chránit rostlinu proti specifickému druhu zavíječe. Monitorovací plán Monsanta z roku 1995 se zabývá pouze možným vznikem rezistence na BT-toxin u populací evropského zavíječe kukuřičného. Avšak významný počet vědeckých studií, publikovaných po roce 1995, poukázal na mnoho dalších, škodlivých účinků, např. na akumulaci toxinu v půdě a vliv na ostatní živočišné druhy.


Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: https://www.greenpeace.cz